HPV (Human Papilloma Virus) Araştırması, HPV AŞILARI -- Kondilom (Genital siğil) tedavisi -- PAP SMEAR, CIN, ASCUS, AGC tedavileri -- Yumurtalık kistlerinin Laparoskopik tedavisi, rahim kanserlerinin erken tanısı, cerrahi tedavisi -- WERTHEİM Ameliyatı --Yumurtalık (Over) Kanserlerinde SİTOREDÜKTİF CERRAHİ ve LENFADENEKTOMİ -- KEMOTERAPİ -- VİDEO-KOLPOSKOPİ -- MYOM, ur, kist ve rahim ağzı yaralarının tedavisi -- KRİOTERAPİ (Dondurma) -- Elektrokoterizasyon -- Loop Eksziyonu (LEEP) -- Konizasyon -- HİSTEREKTOMİ (Rahimin Çıkarılması) - LAPAROSKOPİK CERRAHİ -- Menopoz tedavisi -- Spiral (RİA) uygulanması -- Tüplerin Laparoskopik bağlanması , Gebelik tahliyesi, KÜRETAJ -- Rahim sarkması ve İdrar kaçırma tedavileri -- Gebelik takibi ve DOĞUM, Sezaryen, Doğum öncesi tanı yöntemleri, Ultrasonografi,  İkili test, Üçlü test, AMNİOSENTEZ, Fetal monitörizasyon, Non-Stress test (NST)

   İZMİR'de                  

Giriş Sayfası
Üst

İlgili bağlantılar

Jinekolojik kanserler
Jinekolojik Onkoloji
Blog

Histerektomi

Rahimin ameliyatla çıkarılmasıdır. Histerektomi ameliyatları, kadınlarda sezeryan ameliyatlarından sonra en sık yapılan ameliyatlar arasındadır. TAH (Total Abdominal Histerektomi) rahmin karından yapılan kesiyle tümden çıkarılmasını, BSO (Bilateral Salpingoooferektomi) yumurtalıkların her ikisinin de birden alınmasını, USO (Unilateral Salpingooferektomi) yumurtalıklardan birisinin tek taraflı alınmasını tarif eden kısaltmalardır. 

Subtotal Histerektomi ise rahimin tamamının değil bir kısmının çıkarılarak alınması ameliyatıdır. Subtotal histerektomi’de rahim ağzı kısmı (serviks) çıkarılmamaktadır.

Myomlar

Histerektomi en sık olarak  uterusta (rahimde) bulunan myomlar için yapılmaktadır. Myomlar kadınlarda en sık karşılaşılan tümörlerdir, tüm kadınların yaklaşık %20-25’inde myom bulunmaktadır. Myomlar büyüdükçe şikayet oluştururlar ve ameliyat gereksinimi doğmaktadır. Bu yüzden histerektomi ameliyatları en sık olarak  myom nedeniyle yapılmaktadır. Anormal (düzensiz veya aşırı) kanamalar, kansızlık (anemi), pelvik (kasık) ağrı, sancılı ve bol adet görme veya bası gibi şikayetler mevcuttur. Myomlar kansızlık haricinde “bası” şikayetleri ile de ameliyat gereksinimi doğurabilirler. Özellikle barsak basıları kabızlık, idrar yoluna ait basılar idrar yolu ve böbrek şikayetlerine yol açabilir.  

    

Ayrıca ultrasonda myomun hızla büyümesi ve anormal görüntüsü üzerindeki şüpheler de kanser (leiomyosarkom) riskinden dolayı histerektomi endikasyonudur.

Endometrial polip
Endometrium içinde yer alan, sayıları bir veya bir den çok olabilen ve polip adı verilen et parçacıkları kişilerde adet düzensizlikleri, kanama gibi şikayetler oluşturabilir.

Tedaviye dirençli adet düzensizlikleri
İlaç tedavilerine direnç gösteren aşırı fazla ve uzun süren adet kanamaları genelde hormonal nedenlere bağlı olup özellikle menopoz dönemlerinde sık görülmektedir. Düzensiz ve aşırı kanamalar kişilerde kansızlık (anemi) sorunu oluşturabilir. Anemi de kişilerde renkte soluklaşma, nefes darlığı, çabuk yorulma ve çarpıntı gibi bulgular ortaya çıkabilir. Düzensiz kanamalar için uygulanan ilaç tedavileri etkili olmazsa veya hasta ilaç tedavisini kabullenemezse histerektomi ameliyatı düşünülebilir. 

Endometriosis
Adet ağrılarının şiddetli olması (dismenore), şiddetli kasık ağrıları, pıhtılı ve zor geçen adetler, ilişki sırasında aşırı derecede ağrı çekme (disparoni) gibi durumlar endometriosis’in belirtisidir. Endometriosisde de öncelikle şikayete yönelik ilaç tedavileri denenmelidir. Sonuç alınamayan ve çocuk istemeyen hastalarda ise histerektomi son tercih olarak kabul edilmektedir.

Endikasyonlar

1.    Myom (Fibroid-fibrom-fibromyom)

2.    Utero-vaginal prolapsus (Descensus, sistosel, rektosel)

3.    Genital kanserler  (Endometrium Ca, Serviks Ca, Over Ca, Sarkom….)

4.    Premalign lezyonlar (Endometrial hiperplazi, Servikal skuamoz ve glandüler premalign lezyonlar)

5.    Endometriosis

6.    Konservatif tedaviye dirençli disfonksiyonel uterus kanaması

7.    Pelvik enfeksiyonlar

8.    Kronik pelvik ağrı (Allen-Masters sendromu…)

9.    Trofoblastik tümörler

10. Sterilizasyon

11. Obstetrik Histerektomi : 1) Antepartum (fetus in situ), 2) Peripartum

Acil: postpartum kanama, sepsis

Jinekolojik endikasyonlarla birlikte: Myom, CIN, Cx Ca, Over Ca

Elektif: Multipl ve defektif C/S skarı, Sterilizasyon isteği

Operasyonun değişik çeşitleri vardır

  • Abdominal

  • Radikal

  • Total

  • Ekstrafasiyal

  • İntrafasiyal

  • Subtotal

  • Vajinal

  • LAVH (Laparoskopik asiste vajinal histerektomi)

  • LTH (Laparoskopik Total Histerektomi)

 

Vaginal Histerektomi

Rahimin dışarı sarkması (Prolapsus Uteri)
Zor doğum veya doğumlar, karın içi basıncının artışı (batında kitle, kronik kabızlık vb), genetik olarak kollajen bağ dokusunun zayıflığı gibi durumlar sonucunda özellikle menopoz dönemindeki kadınlarda rahim, mesane ve barsak sarkmaları sık olarak izlenmektedir. “Genital prolapsus” adı verilen bu sarkma durumlarında kişilerde rahmin dışarıya çıkması, haznede dolgunluk, idrar kaçırma, idrar tutamama gibi şikayetler ortaya çıkabilir. Rahimin dışarı sarkması olgularında hastalarda daha fazla tercih edilen yöntem “Vajinal Histerektomi (VAH)” yani rahimin karından kesi ile değil de vajina içine yapılan kesiyle çıkarılması ameliyatıdır. 

  

Zor doğumlar neticesi rahimin bağları zarar görür ve yırtılır - rahim dışarı çıkar – Karın kesilmeden hazneden girilerek rahim ameliyatla çıkarılır. Vajinal histerektomi (VAH) vajinanın üst tarafından açılan küçük bir kesikten rahim (uterus) ve rahim ağzının (serviks) alınmasıdır.  Adet dönemlerinin çok ağır geçmesi ya da rahmin sarkması, vajinal histerektomi yapılmasının en yaygın nedenleridir. Her kadın vajinal histerektomiye uygun değildir; vajina genişlemişse ya da vajinal doğum yapılmamışsa çok zor olabilmektedir. Vajinal histerektomi sırasında yumurtalıkların da alınması genelde olanaklı olmamaktadır. Vajinal histerektomi sırasında gerekli ise vajina ön duvarı veya arka duvarı onarımı (Kolporafi anterior ve posterior) da yapılır.

Laparoskopi ile Yapılan Rahim Alınması Ameliyatları
Laporoskopi yardımı ile göbek deliği içinden 1 cm’lik ve kasık bölgelerinden de yapılan 0,5 cm’lik kesiler ile rahim çıkartılabilmektedir. Bu şekilde iyileşme süresi de oldukça hızlı olmaktadır. 

 

LAVH (Laporoscopy Assisted Vaginal Histerectomy, Laparoskopi yardımıyla vajinal histerektomi) ameliyatları bu tür ameliyatlar arasında en bilinenidir. Bu ameliyatlarda yukarıdan (batından) küçük kesilerle rahmi asan ve tutan tüm bağlar kesildikten sonra rahim vajinal yoldan çıkarılmaktadır. Bu tip ameliyatlar jinekologlar arasında özel deneyim gerektiren ameliyatlar arasındadır.

Giriş Sayfası ] Üst ]

Telif Hakkı © 2007 Prof. Dr. Turhan Uslu
Son değiştirilme tarihi: 08.05.13
oreo 4s columbia 4s oreo 4s oreo 4s oreo 4s jordan 4 oreo jordan 4 oreo jordan 4 columbia oreo 4s oreo 4s oreo 4s columbia 4s jordan 4 oreo French blue 7s oreo 4s columbia 4s jordan retro 7 jordan 4 oreo oreo 4s oreo 4s jordan 4 columbia jordan 7 French blue jordan 7 French blue jordan 7 French blue French blue 7s columbia 4s columbia 4s jordan 4 columbia oreo 4s columbia 4s jordan 4 oreo jordan 4 columbia jordan 7 French blue French blue 7s jordan 4 columbia oreo 4s columbia 4s jordan 4 oreo oreo 4s jordan 4 columbia